آناهيتا همتی

گفت وگو با آناهيتا همتى بازيگر طلسم شدگان و آهوى ماه نهم
روزهاى مهتابى
مليحه مختار پازوكى
081204.jpg
آناهيتا همتى متولد ۱۳۵۲ بازيگر شاد و خوش چهره سريال هاى تلويزيونى كار خود را از كلاس هاى بازيگرى تئاتر در سال ۷۰ _ ۶۹ آغاز كرد و در سال ۷۲ با نمايش تئاتر تنبورنوازان به كارگردانى هادى مرزبان به روى صحنه رفت. بازى در سريال   هايى چون خانه به دوش و طلسم شدگان و آهوى ماه نهم به كارگردانى مسعود نوابى از جمله فعاليت هاى اخير او در تلويزيون است. همزمان با پخش سريال طلسم شدگان و آهوى ماه نهم با او به گفت وگو نشسته ايم.
•اولين كار تلويزيونى شما چه بود؟
سريال دبيرستان خضرا كار اكبر خواجويى در سال ۷۴ بود كه در آنجا شناخته شدم.
•از مجموعه خانه به دوش و نقش خود راضى بوديد؟
سريال خانه به دوش بسيار جالب بود. كار گروه بسيار عالى بود و نقش خودم را خيلى دوست داشتم. كارى بود كه مردم با آن ارتباط برقرار كردند.
•چه شد كه نقش نرگس خانه به دوش را قبول كرديد؟
وقتى قصه مجموعه خانه به دوش را خواندم خيلى دلم برايشان سوخت از اينكه آنها اينقدر بى چيز و ندار هستند، اينكه همه چيزهاى خيلى معمولى براى آنها آرزو بود و با حسرت به آن نگاه مى كردند. وقتى كه بعد از گريم وارد آن خانه به هم ريخته مى شدم خود را واقعاً جاى دختر آن خانواده احساس مى كردم و وقتى به من پيشنهاد شد پذيرفتم.
•رابطه شما با طنز چطور است؟
كار طنز به مراتب سخت تر است چون خنداندن به مراتب سخت تر است ولى طنز شيرين تر از كار جدى است.
•كار با عطاران را چگونه ديديد؟
عطاران جوان بسيار پرانرژى و بااستعدادى است. گروه را راهنمايى مى كرد. خيلى از پيشنهادهايى را كه بچه ها به او مى دادند چنانچه منطقى بود مى پذيرفت. كلاً توى كار خيلى راحت بوديم بعضى از سكانس ها برايم دلنشين بود و چون كار طنز بود لذت بخش و دوست داشتنى بود و از اينكه مردم هم استقبال كردند خوشحالم.
•طنز خوب چه ويژگى هايى دارد؟
اولاً در عين صداقت باشد. به نظر من طنز خوب طنزى است كه با صداقت وارد زندگى مردم شود و ماجراى آن مربوط به همان زمان باشد كه مردم توى آن زندگى مى كنند، متعلق به زمان ديگر نباشد، كارهاى طنز فانتزى هست كه آنقدرها نمى گيرد ولى طنزهايى نظير خانه به دوش كه دردهاى اجتماع و مشكلات مردم طبقه متوسط رو به پايين را كه با آن دست و پنجه نرم مى كنند مطرح مى كند به راحتى در دل مردم مى نشيند و اثر خود را مى گذارد اين مال الان است مردم اينها را باور مى كنند چون اين مدل زندگى ها را در اطراف خود زياد ديده اند و كلاً برايشان قابل لمس است.
•اكثر نقش هاى شما فرعى و دوم بوده. درست است كه همه  آنها خوب بوده اند ولى چرا نقش اول را بازى نمى كنيد؟
ببينيد وقتى نتيجه كار مطلوب و مورد قبول مردم قرار مى گيرد ديگر اندازه نقش ها مهم نيست مهم اين است كه هر كس در جاى صحيح خود قرار گيرد و نقش خود را هرچند كوچك به نحو احسن بازى كند و ارائه دهد چه بسا كه من مى توانم براى نقش اول هم پيشنهاد بگيرم ولى دوست دارم اگر نقش با تايم و زمانى كوتاه هم دارم خيلى روى آن انرژى بگذارم تا كار خوبى ارائه دهم.
•كارهاى تلويزيونى كه بازى داشته ايد؟
بهشت گمشده كار كامران قدكچيان، برگبار كار خواجويى، كلانتر، روزهاى مهتابى، خانه آرزوها.
•كاركتر شما در طلسم شدگان و آهوى ماه نهم شبيه هم بود.
چون خيلى از فاكتورها نزديك به هم بود. در هر دو جا كارگردان از من شروشور و شيطنت مى خواستند. در طلسم شدگان مهشيد خواهر ندارد و طبيعى است كه يك دوست يا يك سنگ صبور داشته باشد، در آهوى ماه نهم هم همين طور. در طلسم شدگان مهشيد مرا مى رنجاند بعد از من معذرت خواهى مى كند و من آشتى مى  كنم. در آهوى ماه نهم هم همين طور من ديگر نمى توانم كه ميميك صورتم را عوض كنم يا خنديدنم را يا بوسيدنم را ولى به هر حال من و فقيه خيلى روى اين كار انرژى گذاشتيم و خيلى تلاش كرديم نمى دانم چرا اين نقش را به من پيشنهاد مى دهند شايد چون...
•مهمترين فاكتورى كه آهوى ماه نهم داشت چه بود؟
مهمترين فاكتور اين بود كه دختران را به شدت مستقل نشان داد و اين كه چطور از پس مشكلات برمى آيند.
•كار با مسعود نوابى كارگردان آهوى ماه نهم چگونه بود. قبلاً با ايشان كار كرده بوديد؟
نه قبلاً با ايشان كار نكرده بودم. فقط سريال هايى كه ساخته بودند ديده بودم. بدم نمى آمد با ايشان كار كنم. ايشان خيلى مهربان و گشاد ه رويند نمى دانم احساسم به ايشان بابانوابى يا عمونوابى بود خيلى با گروه راحت كار كردند هيچ مشكلى پيش نيامد. فكر مى كنم اگر باز هم به من پيشنهاد دهند قبول مى كنم.
•فيلمبردارى آهوى ماه نهم چقدر طول كشيد؟
۴ يا ۵ ماه.
•شما خيلى راحت بازى مى كنيد و اين خيلى جالب است.
ببينيد من براى دوربين بازى نمى كنم و خيلى وقت ها اصلاً دوربين را حس نمى  كنم و فقط به بازى خود فكر مى كنم تنها دليلى كه به من پيشنهاد كار مى دهند يا مردم به من لطف دارند اين است كه من براى دوربين كار نمى كنم. مردم با من راحتند و منو جزيى از خودشان مى داند و درون جمعشان من را مى پذيرند اصلاً گاهى وقت ها پشت به دوربين بازى مى كنم چرا كه اين طورى راحت تر هستم اصلاً فكر نمى كنم كه تصويرم جلوى دوربين بخواهد خوشايند باشد يا نه. به نظر من آنهايى كه براى دوربين بازى مى كنند اتفاقاً بازيگرهاى خوبى نيستند به هر حال تلاش خودم را مى كنم كه بازى خوبى ارائه دهم. باز هم نمى دانم خوششان بيايد. بدشان بيايد. ولى اگر نمى خواستند كارى به من پيشنهاد نمى شد.
•از اين نمى ترسيد كه نقش منفى بازى كنيد؟
نقش منفى بازى كردن به مراتب سنگين تر از كارهاى ديگر است. من سريال برگبار كار اكبر خواجويى بود كه منفى بازى كردم ولى يك هنرپيشه به واسطه منفى بودن نقشش منفور نمى شود. چرا كه مردم ما عامى و بى سواد نيستند و اتفاقاً چون باهوشند و روشنفكر نقش هاى منفى را هم مى پسندند چرا كه نقش هاى منفى اگر نباشند نقش هاى مثبت هم نمى توانند خودشان را نشان دهند در حقيقت نقش مثبت و منفى مكمل همديگر هستند. مثلاً آقاى شنگله كه نقش هاى منفى را هم بازى مى كنند من مى بينم كه چقدر ميان مردم از احترام خاصى بهره مندند و ديگران.
•سخت ترين سكانسى كه در آهوى ماه نهم بازى كرديد چه بود؟
توى قسمت شمال كمپ ما در ۴۵ مترى سارى توى كوه در روستايى به نام تاكام بود كه در آنجا يك سكانس صحنه برف را مى خواستند بگيرند صحنه اى كه آهو و بنفشه در كولاك گير كرده بودند براى اينكه برف ها را به صورت كولاك نشان دهند مجبور بودند از پنكه هاى بزرگ استفاده كنند و اين برف ها كه به ما پرت مى شد باز هم با بيل و اين جور چيزها برف  ها را روى ما پرتاب مى كردند و (باخنده) دو سه شب وحشتناكى را آنجا گذرانديم و اينكه دسترسى به مغازه و اين جور چيزها آنجا ميسر نبود خيلى برايمان سخت  شد. ولى در نهايت بقيه اش خيلى خوب بود و آنقدر اعضاى تيم خوب بودند همه اينها براى ما چيزى نبود.
•كار تلويزيون را ترجيح مى دهيد يا سينما را؟
تلويزيون شيرين تر از سينماست.
•چه كسانى در موفقيت امروز شما نقش داشتند؟
اول پدر و مادر خوبم و بعد هم تلاش هاى خودم.
•كار جديد هم داريد.
بله يك كار تلويزيونى ۹۰ دقيقه اى كه با مسعود تكاور است و تهيه كننده اش سيما فيلم است.
•زيباترين برخوردى كه از مردم ديده ايد؟
اينكه وقتى من را مى بينند خيلى به من لطف دارند و ابراز شوروشعف مى كنند و از كار ما راضى اند. اين خوشحال كننده است. آدم فكر مى كند از پس كارى كه به او محول شده خوب برآمده و خيلى برايم لذت بخش است.
•از كارهاى تلويزيونى خودتان كدام را مى پسنديد؟
الان طلسم شدگان را خيلى دوست دارم.
 
 
منبع : روزنامه شرق
/ 0 نظر / 18 بازدید